Přeskočit na hlavní obsah

Kouzelná chalupa


Byla to láska na první pohled. Už když jsme projížděli tímto malebným krajem, věděli jsme, že už je to konečně ono. Rozhodli jsme se téměř okamžitě. Někde hluboko jsme cítili, že právě to je to místo, které jsme si vysnili a tak dlouho hledali.

Dokonce i řemeslníci, kteří nám dělali nějaké opravy na domě, úplně zjihli, když se po práci posadili na lavičku pod stromem a pěli ódy, jak je tu krásně. U chlapů, zvyklých na tvrdou práci a jadrný slovník, to byla zvláštní proměna. Naše chalupa je prostě kouzelná.

Pokaždé, když sem přijedeme, sednu si na zápraží a jako mávnutím kouzelného proutku zmizí všechny každodenní starosti a veškeré mé myšlenky se vytratí někam do dáli. Jsem schopná jen sedět, dívat se a poslouchat zpěv ptáků, bzukot včel a šumění větru v korunách stromů. Mé duše se najednou zmocní zvláštní, nesdělitelný klid a mír. 

Každé ráno se těším až vyběhnu jen tak v pyžamu ven a budu se brouzdat ranní rosou. Rána jsou tu kouzelná, ale ty večery! Ptáci najednou zmlknou, vítr se utiší a všude se rozhostí až magické ticho a já mám nepopsatelný pocit souznění s přírodou a celým vesmírem. I když nebydlíme ani na samotě, ani na konci vesnice či uprostřed lesa, je tu božský klid. Je nám tu krásně jako nikde jinde na světě.

Na noční obloze se vždy objeví miliony hvězd, které nás s manželem přitahují stejně magicky jako plápolající oheň v našem ohništi. Nikde jinde jsem neviděla tolik padajících hvězd jako tady. Mlčky je počítáme a děkujeme Bohu, že můžeme být právě tady a sdílet tento  kousek  úžasné přírody. Tady, v naší kouzelné chalupě.  

ZaZa

Komentáře

 1. Zazi,
  ach...jak Ti rozumím..již pár let na chalupě přímo bydlím a jsem šťastná...rána jsou krásná, jen tak v pyžamu vyběhnout a dát si kafe...a ty večery, které jsi popsala- lépe bych to nevyjádřila..
  V zimě je to trochu dobrodružství, ale krásné :o)
  Užívej si každého dne ve Vaší kouzelné chaloupce a přírody kolem, moc Ti to přeji.
  Z Tvého příspěvku sálá štěstí!!
  Měj se hezky Jarka

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jaruško, Tvé řádky vždy pohladí po duši, je vidět, že píšeš od srdíčka :-). Máš velké štěstí, že bydlíš na chalupě, také to plánujeme, ale zatím to nejde, tak tam jsme alespoň každou volnou chvilku, naštěstí to nemáme daleko, takže i na otočku nám to stojí za to ;-). Souhlasím, že od jara do podzimu je to nádherné, ale i v zimě to má svůj půvab, i když je to někdy menší či větší dobrodružství, ale záleží jak to člověk bere, viď? ;-) Moc děkuji a přeji Ti, aby jsi byla na té Tvé chaloupce pořád spokojená a šťastná. ZaZa

   Vymazat
 2. Je to veliké štěstí najít takové místo, kde se člověk cítí šťastně. Chalupu nemáme, ale bydlíme na malém městě na kopci blízko lesa. Svoji ranní kávu si mohu dát též v nočním hávu a i rosou se brouzdat.
  Užívej si chalupu, zvláště když je kouzelná :-)
  Hanka

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Hanko, je to veliké štěstí, i když někdy si člověk musí hodně počkat, ale potom si toho o to víc váží. Bydlet kousek od lesa je určitě krása! Úplně Tě vidím v Tvém nočním hávu s kávičkou v ruce :-). Moc děkuji a přeji krásné brouzdání ;-). ZaZa

   Vymazat
 3. Zazi, máte veliké štěstí, že jste si našli tak kouzelné místo .... Příroda člověka nabije úplně nejvíc, viď? Přesně vím, o čem mluvíš....
  Krásně si to užívej.
  Petra

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Péťo, je to úžasné! Příroda je velká čarodějka, my si rozumíme viď?;-)
   Moc Ti děkuji a přeji krásné dny. ZaZa
   PS: A co háčkování, už dlouho jsi nic nenapsala.... ;-).

   Vymazat
 4. Naprosto chápu tvé pocity radosti z místa, které vás okouzlilo a objalo ZaZo. Věřím, že ve své Kouzelné chalupě nacházíte energii, radost, pohodu, štěstí...
  Ála

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Álo, je to přesně tak :-). Moc Ti děkuji za krásná slova. Měj se báječně. ZaZa

   Vymazat
 5. Que du bonheur, de magnifiques moments en ce gite, c'est superbe! Bise bonne journée dans la joie!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Oui, on passe les moments magnifiques dans notre cottage magique. Merci bien. Mes bises. ZaZa

   Vymazat
 6. ZaZi, krásně napsané ♥ Pěkné jarní dny a přeji hodně krásných chvil ve vaší kouzelné chalupě :) M.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Maruško, jsi milá, velké díky! Měj krásné dny. ZaZa

   Vymazat
 7. Nádherné vyznání místu, které jste si našli pro život, ZaZo. Začetla jsem se a jako bych tam byla s tebou. Kouzlo toho místa na mě dýchlo svou výjimečností. Užívejte společného štěstí, ať je dobře na chalupě.
  Henrieta

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Henrieto, moc děkuji za překrásná slova a přání! Měj báječné dny. ZaZa

   Vymazat
 8. Zazi, my chalupu nemáme, ale mám to hodně podobně s naším bydlením. ( I když se nejedná
  o staré stavení) Jsme poslední parcela a kolem nás jen pole, louka a k lesu asi 200 m . Prostě pohoda, ticho a klid. A za toto také stále děkuji.
  Ve vaší kouzelné chaloupce je to ale určitě romantičtější. :o)
  Přeji krásné dny. D.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Dášo, máš obrovské štěstí, ale to Ty víš ;-). A krásně romantické si to přece umíš vykouzlit i u vás doma ;-). Moc děkuji ! Měj se nádherně. ZaZa

   Vymazat
 9. Z jakou radostí jsme před lety utíkaly z 8. poschodí paneláku na venkov, mezi lesy... a nepřešlo nás to!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak to úplně chápu! Každý máme volbu :-). Pěkné dny přeji. ZaZa

   Vymazat
 10. Krásně napsané, naprosto ti rozumím! Jen nezveřejňuj, kde ji máte, nebo ti tak začnou jezdit autobusy :o)
  ZaZi, měj krásný den, Helena

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Helenko, děkuji! Ty bys tam byla s tím autobusem jako průvodkyně první, viď? :o)
   Krásný den i Tobě. ZaZa

   Vymazat
  2. Děvčata, já bych něco dobrého upekla ...

   Vymazat
  3. Myslíš společné podnikání ? :-D.

   Vymazat
 11. Bonjour Zaza,
  Merci d'être passé sur mon blog,a moi de venir vous rendre une petite visite.
  J'aime les sujets dont vous parlez,une rêve de vivre dans un cottage,vous avez bien raison.
  Je n'ai pas encore vu tout ce bien joli blog ,je vais donc revenir souvent vous visiter!
  Belle et excellente journée Zaza

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Quelle gentillesse de votre part, Marie. Merci bien. Bienvenue sur mon blog ! Je reviendrai aussi visiter avec plaisir votre blog avec tous ces beaux ouvrages. Excellente et douce journée à vous aussi. ZaZa

   Vymazat
 12. Něco o takovém srdečním zatížení vím a proto tuším, jak se cítíte, co prožíváte.
  Je to neskutečný dar, protože mnoho lidí toto nezažije a nebo to vůbec necítí.
  Přeji, aby tyhle atributy byly vždy přednostní, dělají našemu vědomí nirvánu a tu my, chalupáři, zahradníci, kutilové, to my dokážeme ocenit !!!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Máš pravdu, spoustu lidí to vůbec necítí, i když to má na dosah....je fajn vědět, že existují lidé, kteří jsou na stejné vlně....Oceňujme každý dar! Velké díky a měj se nádherně. ZaZa

   Vymazat
 13. Člověk se může narodit kdekoli, to nemůže ovlivnit, ale místo, kout na tomhle světě, kde ho až do konce bude zaplavovat pocit domova, ten už si najde každý sám. Radost je tam dvojnásob radostí, a bolest méně bolí. Ať vaše ohně hoří na počest domácích bohů!
  Zdravím tě srdečně!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Naprosto souhlasím! Každý by si měl najít to své místo, kde je mu dobře, protože tohle se ovlivnit dá, i když někdy může být cesta krkolomná a může to trvat déle než jsme schopni vydržet.
   Moc Ti děkuji za krásné přání. Měj prima večer. ZaZa

   Vymazat
 14. Milá Zazi..tak nějak mi ta vaše kouzelná chalupa k tobě sedí..😉
  Přesně jako ty.. srdíčková.
  Moc dobře chápu jaky pocit zažíváte.I já utekla před pár lety z města na malou vísku..A užívám si pocit štěstí už deset let..A pyžamové snídaně přímo miluji.. Mám vlastně další závislost 😊..
  Přeji Vám mnoho krásných dnů protkaných štěstím na vaši kouzelné chalupě.. Měj se sluníčkově Zazi. Z ❤

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Milá Zdeni, Ty jsi jako sluníčko, které zahřeje a potěší :-). Závislost na pyžamových snídaních mám také :-D. Moc Ti děkuji za krásná srdíčková slůvka a hýčkej si svůj pocit štěstí na malé vísce, je to velký dar. Posílám Ti moc pozdravů od srdce a zítra ráno na Tebe budu myslet ;-). ZaZa

   Vymazat
 15. Mais où est donc cet endroit extraordinaire où tu te sens si bien ?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. C'est top secret, Daniel. C´est l´âme et le coeur qui choisi un endroit pareil....
   Belle journée. ZaZa

   Vymazat
 16. Opravdu kouuzelné. Máme hodně podobné vnímání světa. Nemám chaloupku i když jsem už jako malá holčička věděla, že chci bydlet v chaloupce na kopci. Za zády les, vpředu volný prostor, jen roztáhnout křídla, plaňkový plot, za ním slunečnice, ped ním koza. Dost legrační představa na holku z Prahy.
  Míto chaloupky mám maringotku. Nestojí na kopci, umístila jsem jí do dolíku, aby v krajině nerušila. Jinak je ovšem všechno dokonalé.
  Mnoho krásných zážitků.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Dětská přání jsou nejpravdivější a nejčistší, protože ještě umí naslouchat duši. To jen dospělí je považují za bláhová a hledají stále výmluvy proč to či ono nejde.... Je fajn potkávat lidi, kteří mají stejné vnímání světa a kteří na své dětské sny nezapomněli. Moc Ti děkuji za nádherný komentář a přeji Ti, abys ve své vysněné "chaloupce" prožívala štěstí a pohodu. ZaZa

   Vymazat
 17. Bydlím v paneláku, takže tiše závidím ( ale hezky závidím). Možná jednou.....
  O všem? Ovšem!

  OdpovědětVymazat

Okomentovat

Děkuji, že jste navštívili můj blog a věnovali kousek ze svého času na napsání komentáře, moc si toho vážím. ZaZa

Populární příspěvky z tohoto blogu

Kouzelné staré časy

Vždycky se mi líbily staré věci, které mají svoji duši, svůj příběh. Odmalička jsem toužila po krásné pohádkové chaloupce, kde to voní sušenými bylinkami, na oknech visí krajkové záclonky, modré závěsy (pokaždé s jiným motivem), na zápraží stojí dřevěná lavička,  zahrádka je plná  pestrobarevných kytek, v korunách stromů štěbetají ptáci. Ale cesty osudu bývají trochu krkolomné. Říká se ovšem, že člověk by si měl jít za svým snem, i když to někdy dlouho trvá. A tak takovému snílkovi nezbývá než navštěvovat venkovské skanzeny, hrnčířské jarmarky nebo si na pár dní pronajmout cizí chalupu. A mezitím svůj sen přiživovat koupí keramických hrníčků, konviček, džbánků a dalších maličkostí, které potěší duši a přiblíží vás k vašemu snu. Zjistila jsem, že takových snílků chodí po světě spoustu a stále to nevzdávají. Nevím čím to je, že doba dávno minulá v nás vyvolává tak příjemné pocity, zvláště v těch, kteří tuto dobu nezažili na vlastní kůži, a nemají ani nikoho, kdo by jim o ní třeba vyprá…

Polička

Ráda chodím do obchodů, kde mají "všehochuť ". Jednou jsem narazila na obchůdek, ve kterém mají v přední části kuchyňské potřeby a vzadu železářství. Znáte to? Když něco "potřebujete" teď a hned a nikde to nemají a nebo nejsou lidi, kteří vám to vyrobí.
A právě v tomto obchůdku jsem objevila svoji poličku, kterou jsem "nutně" potřebovala.  Ona to vlastně polička nebyla, ale já ji v tom viděla. Až u pokladny jsem se dozvěděla, že jsem si vlastně koupila zednické síto. Paní se na mě zvláštně dívala, což mi vůbec nevadilo, protože já jsem si prostě koupila poličku :-). Natřela jsem ji světlemodrým Balakrylem, aby mi to ladilo do mé provensálské kuchyňky a dozdobila. Konvička na mléko je původně obal od mléčné čokolády zn. Lindt, která dostala trochu patiny. A co vy, také rádi přetváříte věci v něco jiného než je jejich původní účel?
Krásný den. ZaZaMoje první....

Vždycky jsem ve skanzenech a na výstavách zaměřených na staročeské tradice, obdivovala mimo jiné i tradiční vyšívané "kuchařky či nástěnky", které tehdy zdobily bíle omítnuté stěny kuchyní v chalupách. A moc jsem si přála nějakou mít....

Poprvé a naposledy jsem se s výšivkou křížkovým stehem setkala asi ve třetí nebo čtvrté třídě v družině. Vyšila jsem tehdy proutěný košík s květinami. Pamatuji si, že mi to dalo pěkně zabrat, ale zároveň jsem na sebe byla náležitě hrdá. S plochým a zadním stehem jsem se seznámila, když mi bylo asi dvanáct nebo třináct let. A od té doby nic.
Do Ghany jsem si kromě háčku a přízí přibalila i jehlu a bavlnky a pokusila se splnit si své přání.
"Kuchařku" jsem , nemaje k dispozici šicí stroj, ručně olemovala kostičkovanou stuhou. Moje první vyšívaná kuchařka by tedy mohla mít v rodném listě napsáno "made in Africa" a bude zdobit naši novou staročeskou kuchyň na chalupě.
ZaZa