Přeskočit na hlavní obsah

Kuchyňské zástěry aneb moje výzva


Milé bloggerky!

Již v dobách našich babiček a prababiček  nesměla žádné hospodyňce v kuchyni chybět zástěra, která byla nejen velkým pomocníkem při vaření, ale byla to i vizitka každé kuchařky.
Hospodyňky je používaly při každodenním vaření a jejich rozmanitost byla veliká. Nechyběly kraječky, volánky či vyšívané motivy, podle zručnosti dané hospodyně.
Již několikrát jsem vám psala o mé velké zálibě v kuchyňských zástěrách. Mám jich doma již několik, abych je mohla střídat podle nálady a měla vždy po ruce jinou, když se nějaká ušpiní. Na rozdíl od našich babiček a prababiček, které je praly na valše, my máme velkou výhodu v podobě automatických praček.

Podle vašich reakcí jsem zjistila, že zástěry používáte málo nebo dokonce vůbec, i když se vám líbí. Proč tedy nevyzkoušet svůj um a alespoň jeden krásný a originální kousek si vytvořit. Jste všechny velké šikulky, šití hravě zvládáte a látek máte v zásobě určitě dostatek.

Přijmete tedy tuto výzvu a pustíte se do toho? Můžete zkusit zástěru s laclem nebo třeba jen pasovku ze zbytků látek, ozdobit krajkou, volánkem nebo výšivkou, či nějak jinak, fantazii se meze nekladou. Vytvořte si zástěru, která vás bude vystihovat a bude se hodit právě do vaší kuchyně!

Jsem si jistá, že ve vámi vlastnoručně ušité zástěře se vám bude vařit jedna báseň a ještě vás vaše protějšky pochválí, jak vám to sluší, až jim budete připravovat lahodnou krmi.

I když mám zástěr už dostatek, ještě jednu si s vámi zkusím, abych vás v tom nenechala a bylo to spravedlivé.

Abyste měly dost času, výzva bude trvat do 30. června 2018. Pošlete mi prosím své odkazy s vašimi skvosty na  e-mail uvedený v mém profilu a já je ráda uveřejním na svém blogu.

Moc se těším, že se vás odvážných kuchařek a švadlenek sejde co nejvíce a pochlubíte se všem se svými krásnými a originálními kousky!!

Krásné tvoření!!

ZaZa


Komentáře

 1. Zazo, nejsem sice žádná švadlenka, ale šicí stroj mám. Dříve jsem i trochu šila, dnes už jen polštáře a polštářky. Ale výzva je výzva a času je dost. Takže neslibuji, ale pokusím se. Tvé zástěry jsou nádherné a inspirativní. Látky ani krajky sice nemám, ale nějak se s tím poperu.
  Doufám, že to zvládnu a nezklamu tak Tebe ani sebe.
  Měj se krásně . Pa D.
  PS: Toto je už třetí komentář k výzvě,,ale nedaří se mi ho k ní připojit, tak zkusím pod tento příspěvek.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Dáši, jsi první hrdinka, která se odvážila :-D. Děkuji!! Určitě nezklameš nikoho!! Já také nejsem žádná švadlenka, ale odvážnému štěstí přeje a Tvoje zástěrka bude určitě povedená a každopádně budeš na sebe pyšná ;-), že jsi to zkusila!!
   Moc děkuji a přeji pěkný večer. ZaZa

   PS: Zkusila jsem Tvůj komentář přemístit z příspěvku"Kouzelná chalupa" sem, tak doufám, že Ti to nevadí....já jen aby se to nepletlo a aby Tvůj první odvážný krok byl vidět ;-).

   Vymazat
 2. Milá Zazo, mám výzvy ráda, ale šicí stroj nemám a šít neumím, musela bych zástěrku uháčkovat nebo uplést, což by asi nebylo moc praktické řešení. A nebo ji ušít v ruce. Uvidím, popřemýšlím. Moc Tě zdravím a Tvé zástěrky Ti chválím, jedna hezčí než druhá!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Teda dámy, netušila jsem, že mezi prvními, které budou mít odvahu se do výzvy pustit, bude někdo, kdo moc nešije a nemá látky a někdo, kdo ani nemá šicí stroj. Máte obě můj obdiv!! Mám ráda lidi, kteří se nebojí, i když nemají ideální podmínky. Moc jste mě potěšily :-).
   Marcelko, klidně můžeš zástěrku uplést, myslím, že naopak v zimě by byla praktická až moc a hlavně originální!! ;-). Stejně ty hospodyňky, které zástěru vůbec nepoužívají, vaří třeba ve svetru, tak co :-D. Já sama teď při tvoření své zástěrky kombinuji dvě techniky ;-).
   Nebo ji klidně ušij v ruce. Já také teď v Africe nemám šicí stroj a šiji ručně, trvá to sice déle, ale mně to nevadí.
   Moc Ti děkuji za pochvalu i za to Tvoji kuráž!! :-) A už se moc těším na Tvoji zástěrku ;-).
   Měj se nádherně. ZaZa

   Vymazat
 3. ZaZi, ty do nás tedy jdeš, jen co je pravda! Myšlenka krásná! Neslibuji, pokusím se. Dřív jsem šila opravdu hodně, to už je celkem dávno a hlavně mi stávkuje šicí stroj... Nicméně výzvy jsou od toho, aby se pokořily!
  Přeji ti krásný den a moc zdravím, Helena

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Milá Helenko, Ty taková akční žena, že bys nezvládla jednu malou jednoduchou zástěrku? :-D Myslím, že Ty si s výzvou poradíš dokonale!! Přesně, jak jsi to napsala v poslední větě - výzvy jsou od toho, aby se pokořily! :-)
   Moc se na Tvůj pokus těším!!
   Krásný podvečer a mávám ;-).
   ZaZa

   Vymazat
 4. ZaZo, tak to je hustá výzva! :-D Látek mám jen maličko, se strojem umím základy a na zahradě jsem si naplánovala tolik věcí... Ale do června je ještě dost času a myslím, že Lucie Living na svém blogu ukazovala jeden střih, který bych si ráda prubla... Účast neslíbím, ale úplně se na to nevykašlu. Pokusím se a když tak se ozvu. :-)
  Měj se fajn, pa.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Motýlku, říkáš, že je výzva hustá? :-D Tak pojď do toho! ;-) Na jednoduchou pasovku Ti úplně stačí základy ;-) a navíc trochu potrénuješ ;-). Nebojím se, že bys to nezvládla, pokud šiješ podle střihů, nejsi žádný začátečník!! Já jsem podle střihu nic neušila....to neumím.....stříhám od boku :-D.
   Mám pocit, že jste všechny větší švadleny než já, tak nechápu vaše obavy....
   Těším se ;-). Přeji hezký podvečer. ZaZa

   Vymazat
 5. Jejky Zazi to je výzva 😊.. se šicím strojem moc nekamarádím,ale výzvu přijímám..K tvým úžasným zástěrkám ukážeme protiklad.
  Teda pokusím se určitě a pak se srdečně zasmějeme 😊.
  Posílám mnoho pozdravů sikulko. Z ❤

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Milá Zdeni, když jsem tu nedávno publikovala svoji vyšívanou zástěru, tak jsi mi psala, že se budeš opičit a ušiješ si podobnou.... čekala jsem, že se do výzvy přihlásíš jako první :-D. Nechce se mi věřit, že taková všestranná šikulka jako Ty se nekamarádí se šicím strojem - tomu prostě nevěřím!!
   Určitě se nebudeme mít čemu smát, protože jak vás všechny znám, jste moc šikovné!!
   Jsem moc ráda, že výzvu přijímáš, děkuji a moc se na Tvoji zástěrku těším!!!!
   Měj nádherný večer, papa. ZaZa

   Vymazat
 6. Moi je suis loin de la couture ou broderie, mais seulement avec des mots je pourrais tricoter quelques vers pour tromper l'ennui et faire plaisir à la vie.
  Bien à toi ZaZa
  Bisous

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Une surprise inattendue!! Je n´ai pas compté que tu vas réagir sur ce sujet. Tu as brodé un beau sourire sur mes lèvres, cher ami poète. Merci beaucoup! Bisous. ZaZa

   Vymazat
 7. Jéminkote, u tebe taková výzva ZaZo :o)). Vzhledem k tomu, že jsem si při obdivování tvých zástěr, pomyslela na nějakou pro sebe, zkusím. Alespoň mám důvod se popostrčit. Tak já jdu přemýšlet o látce, doma moc veliké zásoby nemám, spíš jenom kousky, které se k sobě moc nehodí :o), ale o to je větší důvod se zajít po delší době podívat do obchůdku s látkami.
  Přeji ti prima dny.
  Ála

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Už jsem si myslela, že se neodhodláš, Álo :-D. Jsem ráda, že ses trochu popostrčila a půjdeš do toho!! Tvá zástěrka bude určitě nádherně romantická, tak by byla škoda ji nevidět ;-).
   Jen v tom obchůdku s látkami dej pozor ;-), já tam vždycky (ať dělám, co dělám :-D) nechám majlant :-).
   Měj krásné dny a už se těším ;-). ZaZa

   Vymazat
  2. ZaZo, nejde mi odeslat zprávu na tvůj mail, stále se mi to vrací :o(. Opsala jsem si z profilu správně - zaza@volny.cz?

   Vymazat
  3. Ano, je to správně, maily mi normálně chodí, takže chyba není na mém přijímači :-D. Zkus to znovu ;-).
   ZaZa

   Vymazat
  4. Tak mi to sděluje, že máš plnou schránku a stále se vrací :o))).

   Vymazat
  5. Tak to už je opravdu legrace :-))). Teď jsem byla ve schránce a zrovna mi přišel nový mail z Francie :-D, pro něj asi schránka plná není :-))). Schránka opravdu plná být nemůže, průběžně to mažu....to se jen vymlouvají....včera měl volný.cz problémy se serverem, ale už to opravili.... Zkusila jsem si poslat zkušební mail a také došel.... Nevím, jak Ti pomoct, Álo, jedině to prošťouchnout klackem :-D.

   Vymazat
 8. Un excellent défi Zaza,c'est une bonne idée,je met toujours un tablier mais je n'en ai jamais cousu,aprés tous comme il y a beaucoup de temps jusqu'en juin ,je vais relever
  le défi.Ce sera la surprise ......a bientôt donc.
  Un délicieux week end a vous Zaza

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Chère Marie, quelle belle surprise! Je n'ai pas attendu qu´une blogeuse étrangère pourra accepter mon défi! Ca me fait un grand plaisir et je me réjouis beaucoup a votre tablier!à bientôt.
   Doux wek-end, amicalement. ZaZa

   Vymazat
 9. Zase výzva :-). Tak jó. Pokusím se. Prohrabu moje hadříky a ?????
  Hezký den!
  Hanka

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Hanko, to mě těší :-), vítám Tě ve výzvě a jsem moc na Tvoji zástěrku zvědavá ;-).

   Hezký a slunečný den přeji. ZaZa

   Vymazat
 10. Dlouho jsem přemýšlela, ale ano, chci taky!

  OdpovědětVymazat
 11. Fandím vám vše, hrdinkám, co jdete s kůží a šicím strojem na trh.
  Nemohu se zúčastnit, neumím šít a nemám šicí stroj.
  Krásné dny u šicího stroje vám všem, milé dámy.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Nešicí blondýno, chápu a díky, že jsi napsala a povzbudila ostatní, to se také počítá ;-).... ale nejde přece ani o kůži, ani o život :-), jen o radost z tvoření.....Ale s Tvojí fantazií jsi mohla zástěru vyrobit i jinak :-)). Měj krásné dny. ZaZa

   Vymazat
 12. Zazi,
  přemýšlela jsem asi dlouho!! :o))
  neboť zástěr mám docela hodně....
  Ale jdu do toho!!!! Tak pro radost.
  Měj se hezky Jarka

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jaruško, o radost tu přece jde především!! :-) Už se moc těším na Tvoji jistě kouzelnou zástěrku a klidně můžeš ukázat i nějaké starší, co už doma máš ;-).
   Radostné dny přeji. ZaZa

   Vymazat
 13. Ráda bych se taky přidala, ale doufám, že nebude vadit, když se zapojím se svými již hotovými výtvory. Je to hezká výzva, podobná ještě nebyla. Nová životní situace mi teď nedá prostor na nové tvoření. Hezký víkend.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Marto, výzva nemá žádná omezení ;-). Je jedno, jestli jsi zástěru ušila včera nebo před rokem, klidně se pochlub ;-). Každá nadšená švadlenka je vítaná!
   Když už máš hotovo, můžeš je ukázat hned, už jsem na ni nebo na ně, pokud jich ukážeš víc, moc zvědavá! A ostatní určitě také :-).
   Děkuji a přeji hezký den. ZaZa

   Vymazat
 14. Zazi - jdu s tebou do toho. Zástěrky nenosím, ale pár vyšívaných jich mám schovaných a jsou to moje poklady. Už se těším na zástěry od ostatních, jak tuto výzvu pojmou. Měj se moc hezky Iva.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ivo, směle do toho! Poklady by neměly jen tak ležet ve skříni, určitě to bude hezké zpestření. Moc se těším. Hezký večer přeji. ZaZa

   Vymazat
 15. Les tabliers que tu montres sont vraiment très jolis, d'autant plus que moi j'adore la couleur bleue ! Je suis certaine que toutes les participantes vont réaliser des merveilles !
  Bel après-midi, bisous !
  Cathy

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Merci bien ma chère admiratrice du bleu pour ton gentil commentaire! À la fin de mon défi je montrerai tous les tabliers réalisés par les autres participantes.
   Belle soirée, bisous.
   ZaZa

   Vymazat

Okomentovat

Děkuji, že jste navštívili můj blog a věnovali kousek ze svého času na napsání komentáře, moc si toho vážím. ZaZa

Populární příspěvky z tohoto blogu

Kouzelná chalupa

Byla to láska na první pohled. Už když jsme projížděli tímto malebným krajem, věděli jsme, že už je to konečně ono. Rozhodli jsme se téměř okamžitě. Někde hluboko jsme cítili, že právě to je to místo, které jsme si vysnili a tak dlouho hledali.
Dokonce i řemeslníci, kteří nám dělali nějaké opravy na domě, úplně zjihli, když se po práci posadili na lavičku pod stromem a pěli ódy, jak je tu krásně. U chlapů, zvyklých na tvrdou práci a jadrný slovník, to byla zvláštní proměna. Naše chalupa je prostě kouzelná.
Pokaždé, když sem přijedeme, sednu si na zápraží a jako mávnutím kouzelného proutku zmizí všechny každodenní starosti a veškeré mé myšlenky se vytratí někam do dáli. Jsem schopná jen sedět, dívat se a poslouchat zpěv ptáků, bzukot včel a šumění větru v korunách stromů. Mé duše se najednou zmocní zvláštní, nesdělitelný klid a mír. 
Každé ráno se těším až vyběhnu jen tak v pyžamu ven a budu se brouzdat ranní rosou. Rána jsou tu kouzelná, ale ty večery! Ptáci najednou zmlknou, vítr se…

Kouzelné staré časy

Vždycky se mi líbily staré věci, které mají svoji duši, svůj příběh. Odmalička jsem toužila po krásné pohádkové chaloupce, kde to voní sušenými bylinkami, na oknech visí krajkové záclonky, modré závěsy (pokaždé s jiným motivem), na zápraží stojí dřevěná lavička,  zahrádka je plná  pestrobarevných kytek, v korunách stromů štěbetají ptáci. Ale cesty osudu bývají trochu krkolomné. Říká se ovšem, že člověk by si měl jít za svým snem, i když to někdy dlouho trvá. A tak takovému snílkovi nezbývá než navštěvovat venkovské skanzeny, hrnčířské jarmarky nebo si na pár dní pronajmout cizí chalupu. A mezitím svůj sen přiživovat koupí keramických hrníčků, konviček, džbánků a dalších maličkostí, které potěší duši a přiblíží vás k vašemu snu. Zjistila jsem, že takových snílků chodí po světě spoustu a stále to nevzdávají. Nevím čím to je, že doba dávno minulá v nás vyvolává tak příjemné pocity, zvláště v těch, kteří tuto dobu nezažili na vlastní kůži, a nemají ani nikoho, kdo by jim o ní třeba vyprá…

Polička

Ráda chodím do obchodů, kde mají "všehochuť ". Jednou jsem narazila na obchůdek, ve kterém mají v přední části kuchyňské potřeby a vzadu železářství. Znáte to? Když něco "potřebujete" teď a hned a nikde to nemají a nebo nejsou lidi, kteří vám to vyrobí.
A právě v tomto obchůdku jsem objevila svoji poličku, kterou jsem "nutně" potřebovala.  Ona to vlastně polička nebyla, ale já ji v tom viděla. Až u pokladny jsem se dozvěděla, že jsem si vlastně koupila zednické síto. Paní se na mě zvláštně dívala, což mi vůbec nevadilo, protože já jsem si prostě koupila poličku :-). Natřela jsem ji světlemodrým Balakrylem, aby mi to ladilo do mé provensálské kuchyňky a dozdobila. Konvička na mléko je původně obal od mléčné čokolády zn. Lindt, která dostala trochu patiny. A co vy, také rádi přetváříte věci v něco jiného než je jejich původní účel?
Krásný den. ZaZa